Tr | En  
Fabrika : +90 212 691 1375 -(3 Hat)
Showroom : +90 212 659 8922 -(3 Hat)
Ürünlerimiz Hak. Püf Noktalar
Haberler ve Duyurular
 
Ürünlerimiz Hak. Püf Noktalar
ÜRÜNLERİMİZ HAKKINDA PÜF NOKTALAR
1 ) Kurbağacık anahtarı kullanırken hareketli ayar çenesine yük vermek doğru değildir.Sabit çene Hareketli çeneden daha fazla yük taşıma kapasitesine sahiptir.Döndürme esnasında ayar çenesine yüklenmek aletin özelliğini kaybetmesine neden olabilir.
2 ) Allen anahtarları kullanırken,metrik cıvatalarda metrik allen,inch cıvatalarda inch allen kullanılmalıdır.Ayrıca anahtarlara boru veya uzatma kolu takılarak aşırı yük uygulaması yapılmamalıdır.
3 ) Boru anahtarlarını kullanırken,yük uygulamadan önce üzerinde çalışılan parçanın en geniş yüzeyinden kavrama yapacak şekilde ayar cıvatası ile ayar yapılmalıdır.En geniş yüzeyde çalışmak aletin kaymasını engeller.Çalışma esnasında alete çekiç ve benzeri aletlerle vurulmamalı,uzatma boru gibi parçalarla aşırı yük uygulanmamalıdır.Sıkma ve sökme işlemi esnasında kazalara sebebiyet vermemek için alet iterek değil çekerek kullanılmalıdır. Sıkı bağlantıları gevşetmek için yağ veya pas sökücü kullanılmalı,alet çekiç darbesi veya uzatma kolları ile zorlanmamalıdır.
4 ) Tornavidalar kullanım amacı dışında keski veya levye amaçlı kullanılmamalı,saplarına çekiçle vurulmamalıdır.Vida ve tornavidanın ölçü olarak birbirine uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.Birbirine çok benzemelerine rağmen tamamen farklı yapılara sahip olan PH ve PZ tornavidalar kullanılırken '' PH vidaya PH tornavida '' PZ vidaya Pz tornavida '' kullanıldığından emin olunmalıdır.Aksi halde tornavida vidanın anahtar ağzını tam kavramadığı için tornavida ucunda bozulma olacaktır. Tornavidaların saplarındaki askı deliklerine parça geçirilerek T kol uygulaması yapılmamalı,saplar boru anahtarı gibi aletlerle kavranarak kullanılmamalıdır.
5 ) Kontrol kalemlerimizin uç kısımları,düz/yıldız tornavida olmakla beraber aletin işlevi elektrik akımının kontrolüdür. Bu nedenle alet amacı dışında kullanıldığı,aşırı yük veya darbelere maruz kaldığı taktirde özelliğini kaybedebilir.
6 ) Pense ve yan keskileri kullanırken, kesme için uç yerine, mafsala en yakın yer kullanılmalıdır.Aletlerin sap ve çene kısımlarına çekiç ve benzeri aletlerle vurulmamalıdır.Aynı zamanda bu aletler de çekiç gibi kullanılmamalıdır.Pense ve yan keskiler özel alaşımlı alet çeliklerinden üretilir ve kesme ağızları maksimum derecede sertleştirilirler.Bu aletlerin ömürlerinin uzun olması ve aletten tam hizmet alınabilmesi için bakır,alüminyum,inşaat teli gibi yumuşak orta sert tellerde kullanılmalıdır. Sertleştirilmiş çelik tellerde kullanılmamalıdır.
7 ) Boru kesiciler,üretim amaçlarına uygun alanlarda ve doğru biçimde kullanılmalıdır.PVC boru makası kullanırken kesici bıçakları,metal boruların kesiminde kullanılmamalıdır.Bu tip uygulamalar bıçakların deforme olması ile birlikte aletlerin bozulmasına neden olabilir.
8 ) Perçin tabancası kullanımı esnasında perçin ölçüsüne uygun kılavuz kullanılmalıdır.Aksi halde alet perçin pimini kavramayacak yada pimi kavrasa dahi perçin kılavuzda sıkışacaktır.Bu yüzden perçin ve kılavuz ölçüsünün uyumu önemlidir.
9 ) El aletleri üretim amaçları ve kullanım alanları dışında kullanılmamalıdır.Aletler üzerinde delme,taşlama zımparalama ve kaynak gibi işlem yapılıp orijinalliği bozulmamalıdır.Kullanılan alet sık sık kontrol edilmeli aşınmış ve zarar görmüş olanlar kullanılmamalıdır.Kullanım sonrası aletlerin koruyucu bakımları yapılmalı, rutubetsiz ve temiz ortamlarda saklanmalıdır.