Günlük hayatta tamir ve tadilat işlerinde kullandığımız her türlü araç, gereç ve malzemeler gene olarak hırdavat olarak adlandırılmıştır. Yani hırdavat kelimesi inşaattan otomotive kadar birçok farklı sektörde ihtiyaç duyulan malzemeleri kapsamaktadır. Hırdavat ürünler genellikle, demir, çelik, alüminyum ve plastik gibi malzemelerden üretilirler. Hırdavat imalatçıları üretecekleri ürüne göre hammadde seçimi yaparlar. hırdavat ürünleri çoklu sayılarda ve çok büyük makinelerde üretilirler. Hem hırdavat ürünlerini üreten makinelerin yapımı hem de bu makinelerde yapılacak ürünler ciddi mühendislik gerektiren işlemlerdir.

Hırdavat imalatçıları üretim yapmak için ihtiyaç duydukları makineleri kendi siparişleri doğrultusunda özel olarak yaptırabilirler yada makine atölylerinin ürettikleri standart makineleri kullanabilirler. Hırdavat imalatçıları kendi üretim tesislerini kurmak için yapacakları ilk işlem üretim tesisi için yer temin etmeleridir. Temin edilen yere imalat makinelerin kurulması ve üretim ekibinin kurulması gibi işlemlerden sonra hırdavat imalatçıları üretime başlayabilirler. Bu operasyonel işlemleri yaparken diğer taraftan da belediye, vergi dairesi ve meslek odaları gibi resmi kurumlardaki prosedürleri tamamlaması gerekir.

Hırdavat Malzemeleri Toptan

Hırdavat imalatçıları ürettikleri ürünleri toptan hırdavat malzemeleri ticareti yapan kişi ve işletmelere verirler. Hırdavat malzemeleri toptan bir şekilde satın alındıktan sonra direk satış noktalarına gönderilir yada başka şehirlerdeki toptan satış noktalarına gönderilir. Toptan satış noktalarından yapı marketlere ve hırdavat mağazalarına nakledilen hırdavat malzemeleri buralardan itibaren son kullanıcıya ulaşırlar.

Hırdavat malzemeleri toptan mağazaları sıradan bir depo şeklinde değillerdir. Bu tür yerlerde tutulan ürünlerin büyük bir kısmı demir, çelik ve alüminyum gibi ağır malzemelerden üretildikleri için olumsuz durumlarda kaza ile sonuçlanabilecek olaylar meydana gelebilir. Ayrıca spatula, matkap uçları ve balta gibi kesici ve delici aletler de hırdavat malzemeleri arasındadır. Bu malzemelerin çok sayıda belli bir yerde oldukları düşündüğünde risk oluşturduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu yüzden toptan hırdavat malzemeleri bulunduran depo ve mağazalarda iş güvenlik kurallarına dikkat etmek gerekir. Bu iş güvenlik kuralları ilk görüşte gereksiz gibi görünse de iş kazalarını önlemek için oldukça etkili önlemleri içerirler.

Hırdavat İmalatçıları Nerelerdedir?

Lojistik imkanların gelişmesi ile tüm şehirlerde her türlü hırdavat ürününün üretimini yapan hırdavat imalatçılarının olmasına gerek kalmamıştır. Çünkü her bir hırdavat ürünü kendine özgü kalıp, teçhizat, donanım ve yazılım gibi üretim koşullarına ihtiyaç duyarlar. Binlerce hırdavat ürünü olduğu düşünüldüğünde tek bir fabrikanın hepsini üretmesi mümkün değildir. Dolayısıyla hırdavat imalatçıları bu ürünleri belli kategorilere ağırlık vererek üretirler. Özellikle birbirlerine benzeyen ürünler bir fabrikada üretilirken birbirlerinden farklı olan ürünler başka fabrikalarda üretilirler. Örneğin pense kendi içinde onlarca çeşidi olan bir hırdavat üründür. Standart pense, kargaburun, boru pensesi ve yan keski gibi pense çeşitleri vardır. Tüm bu penseleri tek bir fabrikada üretmek mümkünken bambaşka bir ürün olan matkap ucu bir pense fabrikasında üretilmez. Bu yüzdendir ki hırdavat imalatçılarının hepsinin her şehirde olması pek mümkün olmamıştır. Şehirlerdeki herhangi bir hırdavat ürünün fabrikaları ise genellikle organize sanayi bölgelerindedir. Organize sanayi bölgeleri her türlü ulaşım ve üretim altyapısına sahip alanlar oldukları için bu bölgelere ulaşmak ve buralarda üretilen ürünlerin başka bir şehre gönderilmesi oldukça kolaydır.

Hırdavat imalatçılarının hırdavat ürünlerini sınıflandırarak fabrikalar kurduğunu belirtmiştik. Genellikle organize sanayi bölgelerinde olması diğer hırdavat imalatçılarına da yakın olmak imkanı sağlar. Örneğin toptan pense arayan bir hırdavat toptancısı aynı bölgede diğer hırdavat imalatçılarını da bulabilir. Böylece farklı ürün kalemlerinde imalat ve satış yapan firmalar dolaylı olarak  ürünlerinin satışına destek olmuş olurlar. Bulunduğunuz bölgede hırdavat imalatçısı arıyorsanız bakmanız gereken yerlerden ilkinin organize sanayi bölgeleri olduğunu söyleyebiliriz. Eğer şehrinizde bir organize sanayi merkezi yoksa en yakındaki şehirden başlayarak araştırmalara yönelebilirsiniz. Bu konuda size en çok yardımcı olacak internettir. İnternette kısa bir araştırma yaparak yakınlarınızda bir hırdavat imalatçısı ya da organize sanayii bölgesi olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Hırdavat İmalatçısıdan Nasıl Ürün Alınır?

Hırdavat imalatçıları genellikle toptancı firmalarla çalışırlar yada kendi bünyelerinde oluşturdukları lojistik ağı ile ürünlerini toptancılara yada direk satış noktalarına götürebilirler. Hem fiyat olarak hem de yük olarak ağır bir sektör olan hırdavat sektörü bir sirkülasyonu olan pazardır. Bu da sürekli yeni ürünlerin üretim ve taşınması anlamına gelmektedir. Hırdavat ürünlerinin kimileri kategorisine göre kısa ömürlü ürünler olurken bazıları da uzun ömürlü ürünlerdir. Sektörde sirkülasyonun fazla olması her an yeni müşteri yada tedarikçi olabileceği anlamına gelmektedir. Daha önce hiç çalışmadığınız bir hırdavat imalatçısından toptan ürün alabilir ve büyük ticari anlaşmalar yapabilirsiniz. Bu yüzden ürününü satmak isteyen hırdavat imalatçıları kendilerine gelen hiçbir teklifi geri çevirmek istemezler.

Cer-Pa Norm olarak ürettiğimiz bütün hırdavat ürünlerini tüm müşterilerimize en iyi fiyat ve imkanlarla sunarak sektörün öncü firmalarından biri olmayı başardık. Yıllarda içinde bulunduğumuz sektörün her türlü risk ve imkanlarını çok iyi bildiğimiz için bizimle çalışacak bütün firmalara tecrübelerimizi paylaşarak bilgi ve fikir alışverişinde bulunuyoruz.