Penseler, çift taraflı kaldıraç mantığıyla çalışmaktadır. Sap kısmından sıkılan penselerin ağız kısmında daha fazla sıkma gücü oluşmaktadır. Birçok meslek mensubunun kullandığı penseler kıvırmak, germek, sıkmak amacı ile kullanılmaktadır.

Cer-Pa Norm markası ile pense, kerpeten, fort penseler, ayarlı penseler, segman penseleri üretimini yapmaktayız. Üretimde çoğunlukla sert alet çeliğinden faydalanırız.

Penslerden parçaları el ile tutmanın zor olduğu durumlarda kesme, sıkma ve bükme işlemleri için faydalanmaktayız. Çalışma mantığı makasa benzeyen bu el aletlerinde, sap kısmı avuç içi ile kavranarak kuvvet uygulanmaktadır.

2K kombine penselerimizde, gövde sertleştirilmiş özel alet çeliği ile üretilmiş, mat krom kaplama ile kaplanmıştır. İki komponentli plastik sapları, yumuşak ve sert teller için tasarlanmış, dişli tutucu ve kesici ağızları vardır.

penseler, pense takımları

Pense grubumuz içerisinde birçok modelimiz vardır. 2K yan keski,  2K kombine pense, 2K kargaburun,2K eğri kargaburun,2K kablo sıyırma pensesi, iki kompenantlı saplara sahiptir. Ergo kombine pense, ergo yan keski, ergo kargaburun, ergo eğri kargaburun, ergo kablo sıyırma pensesi ise asetat plastik saplıdır.

X-Plus kombine pense, X-Plus yan keski, X-Plus kargaburun, X-Plus eğri kargaburun, X-Plus kablo sıyırma pensesi diğer pense grubumuzu oluşturur.

Toptan Pense Ürünleri

Genel olarak bakıldığında, pensenin kullanım amacı herhangi bir cismi ya da nesneyi sağlam biçimde tutabilmektir. Bu nedenle, satın alınan pense modelinin kullanım alanına uygunluğu mutlaka teyit edilmelidir. Alanına uygun olamayan model de bir penseyi kullanmaya çalışmak, zaman ve nakit kaybına sebep olduğu gibi istenmeyen iş kazalarına da sebebiyet verebilir.

Bir pense sayesinde, cisimleri bükebilir, döndürebilir ya da başka bir şekilde değişimini sağlayabilirsiniz. Bu noktada hayatı oldukça kolaylaştıran bu el aletlerine Cer-Pa Norm kalitesinde toptan pense modelleri arasından dilediğiniz ürünü tercih edebilirsiniz. 

Toptan pense ürünleri arasında en sık tercih edilen ve genel itibariyle pek çok alanda aktif kullanılabilen modeller vardır. Yan keski, Kargaburun, Xplus kablo sıyırma pensesi, Fort pense, Kerpeten, Ayarlı pense, Segman pensesi, İç segman pense bunlardan başlıca olanlarıdır.

Güvenli ve sağlıklı bir pense kullanımı için hangi model pense ile çalışmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Ardından gerekli olduğu takdirde, pense ayarlamaları yapılmalıdır. Özellikle kilitleme modeller de üretilen penseler kullanılmadan önce mutlaka kontrol edilmeli ve kilit aktif hale getirilmelidir.

Portatif, saklaması kolay olan toptan pense ürünlerini kullanırken, nesneyi döndürmek ve bükmek istediğiniz yöne doğru aleti çevirmelisiniz. Bu noktada parmaklarınızın ya da cildinizin pensenin çene, pivot ve tutma alanı tarafından sıkışmamasına da özen göstermeniz gerekir.

Kaliteli malzemeler kullanılarak üretilmiş bir pense seti sayesinde, uzun yıllar sorunsuz şekilde her alanda gereken tüm işlerinizi kısa sürede halledebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, pense özelliklerine yeterince hâkim olmak ve hangi alanda hangi pense türünün işinizi kolaylaştıracağınız tespit etmektir. Aşağıda başlıca tüm özellikleriyle detaylandırılan pense modelleri, standart bir Cer-Pa Norm pense seti içinde yer almaktadır.

Yan Keski

Özel tür penseler olan yan keskiler kabloların üzerindeki plastikleri kaldırmaya ve kablo, tel gibi ürünleri kesmeye yaramaktadır. Bu ürünler daha çok elektrik tesisat işleri ile uğraşanlar ve bunlara benzer iş yapanlar tarafından kullanılmaktadır. Gövde alet çeliği ile üretilmiş, mat krom kaplama ile kaplanmıştır. Gövdenin sap kısımları, iki komponentli plastiktir. Yan keski modellerimiz yumuşak ve sert teller için tasarlanmış, dişli tutucu ve kesici ağızlara sahiptir. Ergonomik yapısı sayesinde kolay kavranır, kullanımı rahattır.

Kargaburun

Eğri ağızlı ve düz ağızlı kargaburun modellerimiz bulunmaktadır.  Gövde alet çeliği ile üretilmiş, mat krom kaplama ile kaplanmıştır. Gövdenin sap kısımları, iki komponentli plastiktir. Kargaburun modellerimiz yumuşak ve orta sert teller için tasarlanmış, dişli tutucu ve kesici ağızlara sahiptir. Ergonomik yapısı sayesinde kolay kavranır, kullanımı rahattır.

Kargaburun bir tür pensedir, ona göre daha az sıkma kuvveti oluşturur. Pensenin ulaşamadığı dar ve zor yerlerde tutma, bükme ve kesme işlerinde kullanılır. Çalışma sistemi makasa benzemektedir. Avuç içine yerleştirilerek kullanılır. Çenelerin iç ve dip bölümlerinde makaslama şeklinde kesmeyi sağlayan kesici uc kısmı bulunur. Tel kesme ve kablo sıyırma işleri için en uygun el aletlerindendir.

X-Plus Kablo Sıyırma Pensesi

5 mm’ye kadar çaptaki kabloların sıyrılması için işlemleri kolaylaştıran el aletidir. Gövde alet çeliği ile üretilmiş, mat krom kaplama ile kaplanmıştır. Gövdenin sap kısımları, iki komponentli plastiktir.

Fort Pense

Bu el aletleri sıkma ve tutma amaçlı üretilmiştir. Sıkılacak veya tutulacak parçanın boyutuna göre ağız açıklığı ayarlanabilir. Üzerinde tutma açıklığını arttırıp azaltabilmek için ayarlanabilir kademeleri vardır. El gücü ile ideal sıkma sağlayabilmek için tasarlanmıştır.

Cer-Pa Norm fort penseler, krom-vanadyum sertleştirilmiş çelikten yapılmış üzerleri çelik siyah fosfat ile kaplanmıştır. Ayar mafsalı 7 pozisyonlu olacak şekildedir. PVC plastik saplar sayesinde rahat kavrama sağlamaktadır.

Spesiyal mafsallı fort pensemiz 250 mm uzunluk ve 369 gr ağırlık ile uzun ömürlü ve kullanışlı bir el aletidir.

Kerpeten

Kerpetenler küçük boyutta çivileri yerinden çıkarmaya, tel ve kablo bükmeye, kesmeye, fayans gibi malzemelerin ucundan kertmeye yaramaktadır. Marangoz kerpeteni ve betoncu kerpeteni olmak üzere iki farklı modelimiz vardır.

Cer-Pa Norm marangoz kerpeteni krom-vanadyum sertleştirilmiş çelikten yapılmış üzerleri çelik siyah fosfat ile kaplanmıştır. Hassas kesici ağızlara sahiptir. PVC plastik saplar sayesinde rahat kavrama sağlamaktadır.160-200 mm arası değişen boyutlarda marangoz kerpetenlerimizi tercih edebilirsiniz. Marangoz kerpetenleri daha çok ahşap üzerindeki çivilerin sökülmesi için kullanılmaktadır.

Cer-Pa Norm betoncu kerpeteni, marangoz kerpetenine göre daha uzun bir yapıya sahiptir. Krom-vanadyum sertleştirilmiş çelikten yapılmış üzerleri çelik siyah fosfat ile kaplanmıştır. Hassas kesici ağızlara sahiptir. PVC plastik saplar sayesinde rahat kavrama sağlamaktadır.225-280 mm arası değişen boyutlarda betoncu kerpeteni modellerimiz bulunmaktadır. Betoncu kerpeteni soğuk demircilerin en büyük yardımcılarıdır, yapılardaki demir donatı montajı esnasında kullanılmaktadır.

Ayarlı pense

El gücü ve mekanik sıkmanın birlikte kullanıldığı, güçlü sıkma ve sabitleme amacıyla kullanılan el aletleridir. Çene kısmı yuvarlak ve silindirik parçaları kavrama için uygun olduğundan çoğunlukla sıhhi tesisat ve kalorifer tesisatı işlerinde kullanılmaktadır.

Ayarlı penselerin sap kısmında bulunan ayarlanabilen vida sistemi sayesinde ağız ve parça arasındaki boşluk ayarlanabilmektedir. Boşluk azaltıldıktan sonra sap kısmı el ile kavranarak sabitleme yapılmaktadır. Sabitlenen malzeme üzerinde istenen işlemler bu şekilde rahatlıkla yapılabilmektedir.

Ayarlı penselerimiz, sertleştirilmiş krom-vanadyum çelikten ağızlar ile sağlam kavrama sağlarlar. Özel alet çeliğinden parlak krom kaplamalı gövde sayesinde uzun ömürlüdürler. Oynar başlıklı çene kolayca ayarlanabilir.

Özel ağızlı ayarlı pense, düz ağızlı ayarlı pense ve üniversal ağızlı ayarlı pense modellerimiz bulunmaktadır. Ergonomik yapısı sayesinde tesisat işleri ile uğraşanların en büyük yardımcıları olmaktadırlar.

Segman Pensesi

Mil veya silindir üzerine yerleştirilen parçaların sabit bir alanda oynaması ve oturması amacıyla üretilen çelik yaylara segman denilmektedir. Segman penseleri, segmanları rahatça kavrama, açma ve yerine takma amacı ile kullanılmaktadır. Bu aletlerin tek kullanım yerleri segman bulunan alanlardır. Kullanıldığı iş koluna ve segmana göre çeşitlenirler.

Segman üzerinde açıp kapama işleri için bırakılmış iki adet delik bulunmaktadır. Segman penselerinin uçları bu deliklere yerleşerek tutunma sağlamaktadır.

İç segman pensi, sertleştirilmiş krom-vanadyum çelik ile üretilmiş, siyah fosfat kaplanmıştır. Yüzey özel olarak polisaj yapılmıştır. PVC plastik saplar kullanımı kolaylaştırır. Yaysız ve eğri olarak ve yaysız düz olarak tasarlanmış modellerimiz bulunmaktadır.

Dış segman pensinde itici yaylar bulunmaktadır. Sertleştirilmiş krom-vanadyum çelik ile üretilmiş, siyah fosfat kaplanmıştır. Yüzey özel olarak polisaj yapılmıştır. PVC plastik saplar kullanımı kolaylaştırır. Düz ve eğri olarak tasarlanmış modellerimiz bulunmaktadır.

Tüm pense grubumuz endüstriyel kullanıma uygundur, en yoğun şartlarda bile uzun ömürlü kullanıma imkân vermektedir. Penseler evlerdeki alet çantalarından, en yoğun işletmelerin atölyelerine kadar karşımıza çıkan el aletleridir.

Cer-Pa Norm pense grubu uzun yıllardan beridir, sürekli ar-ge çalışmaları ile geliştirilerek bugünkü kullanışlı halini almışlardır. Gerek alaşımları, gerek de ergonomik ve kavrama yapıları en ideal durumlarına getirilmiştir. Penselerimiz tek olarak veya diğer el aletlerimiz ile birlikte takım halinde kullanımınıza sunulmuştur.