Tamirat ve tadilat işlemlerine ne zaman ihtiyaç duyulacağı bilinemiyor. Eğer mesleğinizin içerisinde bu eylemler bulunmuyorsa hiç beklemediğiniz bir anda evinizin ya da işyerinizin belirli bir bölgesinde sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunları çözebilmek adına her zaman takım çantasının hazır olması şarttır.

Takım çantasının boş bir halde durması tabi ki hiçbir fayda göstermiyor. İçinin her zaman kullanışlı el aletleri ile doldurulması gerekli. Kerpetenler takım çantalarının olmazsa olmaz aletlerinden bir tanesi. Birçok farklı işlem için kullanılan kerpetenler hem tadilat hem de imalat aşamasında tercih ediliyor.

Kerpeten modelleri arasından karar vererek muhteşem bir ürün almak isterseniz her zaman Cerpa Norm markasını tercih edebilirsiniz. Diğer el aletlerinde olduğu gibi kerpetenlerde de firmamız en kaliteli ürünleri en iyi fiyatlarla sizlere sunacaktır.

Kerpeten Çeşitleri Nelerdir?

Sıklıkla kerpeten alışverişi yapmıyorsanız ya da mesleğiniz sebebiyle sürekli olarak kerpetenler ile içli dışlı değilseniz kerpeten çeşitleri konusunda da bilgi sahibi olmazsınız. Kerpetenler kendi içerisinde çok sayıda farklı çeşide ayrılmaktadır. Her zaman sizin için en uygun olan ürünleri almanız şart olur. Aksi halde satın alınan ürünlerin uzun süre kullanımı mümkün olmaz.

Cerpa Norm tarafından üretilen muhteşem kerpetenlerden satın almak isterseniz karşınıza;

  • Marangoz kerpeteni,
  • Betoncu kerpeteni, olmak üzere iki farklı kerpeten çeşidi çıkacaktır.

Kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu iki çeşit arasından seçimlerinizi yapabilir ve siparişlerinizi verebilirsiniz.

Marangoz Kerpeteni ve Özellikleri

Marangoz kerpeteni isminden de anlaşılabileceği gibi marangozluk işlemlerinde tercih edilen kerpeten çeşididir. Ağız kısmı oldukça büyük bir yapıya sahip olur. Evlerinizde ve iş yerlerinizde her zaman bulundurmanız gereken el aletlerinden bir tanesidir.

Marangoz kerpetenleri ahşap malzemelerin üzerinde kullanılan çivilerin yerinden sökülmesi için tercih edilmektedir. Yaşam alanlarımızın tamamında mobilyaların yer aldığı düşünülürse bu kerpetenler takım çantalarının olmazsa olmaz ürünleri arasında yer alır.

Kendi içerisinde 3 farklı çeşide sahiptir. Uzunlukları ve buna bağlı olarak ağırlıklarında değişkenlikler yaşanır. Her zaman en büyük olanı almanın sizin için uygun olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak kerpetenlerde yaralanma ya da benzeri olumsuzluklar yaşanmaması adına her zaman sizin için en uygun boyutlarda ürünleri seçmeniz gerekiyor.

Marangoz kerpetenleri 16, 18 ve 20 cm. uzunluklarıyla karşınıza çıkacaktır. Uzunluğun yükselmesi baş kısmının da büyümesi anlamına gelir. Bu ürünlerin ağırlıkları sırasıyla 234, 269 ve 384 gramdır. Kendi kullanım tarzınıza göre bu ürünler arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Betoncu Kerpeteni ve Özellikleri

Kerpeten çeşitlerinin bir diğeri ise betoncu kerpetenidir. Bu kerpetenler genellikle inşaat işlerinde kullanıldığı için bu isimle anılmaktadır.

Betoncu kerpetenlerin iki farklı görevi bulunur. İlk olarak betona çakılmış olan çivilerin yerinden çıkarılması amacıyla kullanılmaktadır. Beton çivileri diğerlerine göre farklı özellikler taşır. Genellikle daha uzun yapıda olan çivilerdir. Bu çivilerin rahatlıkla yerinden sökülebilmesi için de betoncu kerpeteni kullanılmaktadır.

Betoncu kerpeteni aynı zamanda inşaatlarda beton döküm işlemleri yapılmadan önce gerçekleştirilen demir örme işlemlerinde de kullanılmaktadır.

Bilindiği üzere yapıların kolon, kiriş ya da döşeme gibi kısımlarına beton dökümü gerçekleşmeden önce demir örme işlemleri gerçekleşir. Demirler birbirlerine demir bağı olarak isimlendirilen malzeme ile bağlanmaktadır. Demir bağının bükülmesi ve sonrasında rahatlıkla kesilmesi işleminde betoncu kerpetenleri kullanılmaktadır.

Baş kısmı oldukça küçük olan betoncu kerpetenlerinin en önemli özelliği diğer kerpetenlere göre daha uzun bir yapıda olmasıdır. İnşaat işlemlerinde çok derinlere rahatlıkla ulaşılabilmesi adına 22.5, 25 ve 28 cm. olarak üretilmektedir. Üretilen bu kerpetenlerin ağırlıkları da sırasıyla 333, 408 ve 490 gramdır. Marangoz kerpetenlerine göre daha uzun olan bu ürünlerin ağırlıkları da yükselmektedir.

Kerpeten Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

El aletleri sürekli olarak satın alınan ürünler değildir. Bu sebeple de insanlar satın alma işlemleri sırasında acemilik çekerler. Kerpeten alışverişinde yanlış karar verilmemesi adına dikkat edilmesi gereken belli başlı kriterler yer almaktadır.

Çelik Ağızlı Kerpetenler

Kerpetenlerde olması gereken en önemli özellik dayanıklılıktır. Eğer satın alınan kerpetenler kısa sürede deforme olmaya ve işini iyi bir şekilde yapamamaya başlıyorsa yanlış bir alışveriş yapılmış demektir. Cerpa Norm tarafından üretilen kerpetenlerin tamamının ağız kısmı vanadyum çeliğindendir. Onlarca yıl herhangi bir sorun olmadan kullanılabilir.

PVC Saplı Kerpetenler

Kerpetenlerin ağız kısmının çelik olması ne kadar önemli ise sap kısmının da PVC olması önemlidir. Eğer kerpetenlerin sap kısımları da metal olursa elektrik iletkenliği söz konusu olacaktır. Bu durum hiç beklenmedik bir anda elektriğe kapılmaya ve ciddi şekilde zarar görmeye sebep olur. Firmamız her zaman el aletlerinde PVC ya da ahşap sapları tercih eder.

Doğru Uzunluk ve Ağırlık

Kerpetenlerin etkili bir biçimde kullanılabilmesi için kullanıcıya uygun bir tasarıma sahip olması gerekir. İnsanların ellerinin büyüklüğü, rahatlıkla kaldırabilecekleri ağırlıklar ya da uzanmaları gereken mesafe değişebilir. Bu sebeple de tüm bunların tek bir kerpeten modeli ile sağlanması mümkün olmaz.

Firmamız gibi birçok farklı ebatta kerpeten seçeneği sunan markalardan satın alma işleminin gerçekleşmesi gerekir.

Hassas ve Kesici Ağız Kısmı

Metaller ne kadar dayanıklı bir yapıda olursa o kadar zor işlenmektedir. Bazı markalar ağız kısımlarını güçlü ve dayanıklı yapmak için özel çelikleri tercih ederler. Bu hamleleri doğru olsa da eğer çeliği doğru bir şekilde işleyemiyorlarsa bu durumda dezavantajlar ortaya çıkabilir.

Yeteri kadar keskin olmayan bir kerpeten işe yaramaz. Cerpa Norm marka kerpetenlerde bu tarz bir sorun yaşanmamaktadır.

Uygun Fiyatlı Kerpeten Modelleri

Kerpeten fiyatları dikkat edilmesi gereken diğer bir etmendir. Markamızın ürünlerini inceleyerek kaliteyi uygun fiyatlara alabileceğinizi unutmayın. Kalitesiz malzemelere yüksek ücretler ödemeniz büyük bir hata olacaktır.