Teknolojinin gelişmesi ile birlikte makineleşme en üst düzeye yükselmiş durumda. Geçmiş yıllarda insanlar tarafından yapılabilen birçok işlem artık makineler ile birlikte gerçekleştirilebiliyor. Tabi ki makine kullanımının birçok avantajı söz konusu. Hem zaman hem de masraf yönünden avantaj sunabilen makineler birçok farklı sektörde kullanılmakta.

Makinelerin bu avantajlarının yanında çeşitli zorlukları da bulunur. Bunların ilk sırasında bakım ve onarım işlemleri gelir. Bakım işlemleri düzenli bir şekilde yapılmazsa ciddi arızalar ortaya çıkar. Üretimi aksatan bu arızaların kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması için de onarım işlemlerine başlanması gerekmektedir.

Makinelerin bakım ve onarım işlemleri elle yapılamaz. Her zaman çeşitli el aletlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Makinelerin sahip oldukları motorlarda piston ve silindir gibi yapılar bulunuyorsa segman pense gibi özel el aletlerinin kullanılması gerekli olur.

Segman silindir ile piston arasında konumlanmış olan esnek parçalara verilen isimdir. Segmanlar gaz sızıntısının engellenmesinde muhteşem ürünlerdir. Bunun yanı sıra yanmış gazların kartere dolmasını da engelleme görevini üstlenmektedir. Segmanların çıkarılıp takılmasında ise segman pense olarak isimlendirilen ürünler kullanılmaktadır.

Pense kategorisinde yer alan bu ürünler diğer çeşitlere göre daha profesyonel ürünlerdir. Birçok pense üreticisi marka bu ürünleri üretmez. Ancak Türkiye’nin en çok tercih edilen pense markası olan Cerpa Norm 4 farklı üründen oluşan harika bir segman pensi seti sunmaktadır.

Segman Pensi Çeşitleri Nelerdir?

Segmanların takılıp çıkarılması görevini üstlenen bu penseler birbirinden farklı özelliklerde üretilmektedir. Üretilen ürünlerin tamamı görevini en iyi şekilde gerçekleştirir. Genellikle ürünler kullanıcıların tercihlerine göre seçilmektedir. Cerpa Norm tarafından üretilen segman pensi çeşitleri;

  • Yaysız eğri iç segman pensi,
  • Yaysız düz iç segman pensi,
  • Yaylı eğri dış segman pensi,
  • Yaylı düz dış segman pensi, olarak sıralanabilir.

Yaysız Eğri İç Segman Pensi ve Özellikleri

Segman pensi modellerinin ilk sırasında yaysız ve eğri uçlu iç segman pensiler gelir. İç segman modelleri yaysız olarak üretilmektedir. Açılıp kapanması işlemleri kullanıcılar tarafından yapılır. Segmanları tutacak olan uç kısmı L şeklinde bükülmüş çelikten oluşur. Sap kısımlarında her zaman plastik malzeme kaplaması kullanılır.

Yaysız Düz İç Segman Pensi ve Özellikleri

Eğri uçlu iç pensi gibi bu ürün de yaysız olarak üretilmektedir. Farklı uzunluklarda sizlere sunulurken kendi el yapınıza ve makineye en uygun ürünlerin seçilmesi gereklidir. Uç kısmı tamamen düz bir yapıdadır. Siyah fosfat kaplamalı gövdesi ile son derece şık bir görünüme sahip olan ürünler arasında yer alır.

Yaylı Eğri Dış Segman Pensi ve Özellikleri

Dış segman pensi çeşitlerinin ilki eğri uçlu pensidir. Yaylı olarak üretilen ve dışa açılan bu ürünler sıkıldıktan sonra eski haline otomatik olarak döner. Orta kısmında yer alan yay her zaman ürünün ağız kısmının kapalı olmasını sağlamaktadır. Kullanım anında kollar sıkılarak ağzı açılacaktır.

Yaylı Düz Dış Segman Pensi ve Özellikleri

Segman penselerinin sonuncusu ise yaylı ve düz ağızlı olanlardır. En çok tercih edilen segman pensi modellerinden bir tanesidir. Özellikle yayı sayesinde hemen geri kapanması konforu beraberinde getirir. Düz ağız olduğu için birçok kişi tarafından kolaylıkla kullanımı mümkün olmaktadır.

Segman Pensi Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Segman pense modelleri genel olarak makinelerin onarım ve bakım işlemlerini profesyonel olarak yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu kişiler sürekli olarak penseleri tercih ettiklerinden alışveriş sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini de bilebilirler. Ancak gözden kaçan etmenler harcanan ücretlerin boşa gitmesine sebep olabilmektedir.

Özel Çelikten Üretilen Segman Pensiler

Segman pense satın alınırken her zaman üretiminde kullanılan malzemenin türüne bakılması gerekir. Üretiminde firmamızda olduğu gibi özel çeliklerin kullanılması gerekli olur. Pensenin bütün kısımlarında bu özel çeliğin tercih edilmesi gerekir. Yalnızca ağız kısmında bu malzemenin kullanılması ve kalan kısımlarda farklı malzemelere yönelme durumu olumsuzluk oluşturacaktır.

Özel Siyah Uçlu Pensilerde Dayanıklılık

Pensilerin tamamı özel siyah uçlarıyla birlikte üretilmektedir. Siyah uçlar çok daha ince bir yapıda olduğu için belirli bir zaman sonra kırılabilir. Bunun önüne geçilmesi adına her zaman kaliteden yana olan markaların tercih edilmesi şarttır. Uzun süre garanti sunabilen Cerpa Norm markası en doğru seçimlerden bir tanesi olacaktır.

Segmmen Penselerde PVC Plastik Sap Yapısı

Penselerde her zaman sağların plastik olması gerekmektedir. Maalesef bazı markalar sap kısımlarında çok az metal kullanırlar. Her ne kadar iletken bir malzeme olmadığından PVC kullanımı gerekli olsa da sapın tamamı bu şekilde olamaz. İçerisinde her zaman metal iskelet gereklidir.

Firmamız yüksek kalınlıkta çelikten sapları üretmektedir. Sonrasında üzerine ince bir PVC kaplama yapılarak elektrik iletkenliğinin durdurulması sağlanır.

Segman Pensilerde Uygun Fiyatlar

Alışverişlerin tamamında olduğu gibi segman pensi alışverişlerinde de fiyat önemlidir. En ucuz ürünü almak her zaman doğru bir hamle olmaz. Sizin için en doğru seçim kaliteyi uygun fiyatlarla satışa sunan Cerpa Norm firması olacaktır.