Anahtarlar farklı,  altı ve üstü köşeli olan, yumuşak-sert geçişli veya buna benzer formlarda oluşmuş vidalı makine elemanları ya da somunların gündelik hayatın içinde sökülüp takılması amacıyla kullanılan el aletlerdir. Bu anahtarlar arasında birçok çeşit olmakla beraber, aralarında birden fazla amaç için kullanım sağlayan anahtar modelleri de bulunmaktadır.

En sık tercih edilen anahtar çeşitleri arasında; Kurbağacık anahtarlar, T saplı allen anahtarlar, Nikel kaplamalı allen anahtarlar, Manşonlu boru anahtarı ve Allen anahtarlar yer almaktadır. Her biri farklı alanlarda ve amaçlar için kullanılan bu aletleri, görevini icra ederken belirli bir kuvvet uygulanması gerekmektedir. Kolay kullanım baz alınarak tasarlanan ve tüm el aletlerinin bir arada yer aldığı anahtar takımının içinde, aletlerin farklı baş ve gövde parçaları yer alır. Bunun amacı, anahtarların daha fonksiyonel ve çok yönlü kullanımını sağlamaktır.

Toptan Anahtar Çeşitleri

Anahtarlar, birbirinden farklı özellikleri ve formlarıyla günlük hayatta bile fazlasıyla ihtiyaç duyulan pratik, taşıması ve muhafaza edilmesi oldukça kolay ürünlerdir. Özellikle de elektrik ve su tesisatının yer aldığı alanlarda, anahtarlar olmadan işleri halletmek pek mümkün olmayacaktır.

Bunun sebebi ise, vida ya da cıvataların döngülü ve burmalı biçimde birbirine girmiş şekilde bağlantı kurulan, bu sistemin sabit bir şekilde durmasını sağlayan nesnelerin uyumlu anahtarlar dışında elle veya başka bir şekilde sökülüp geri takılmasının mümkün olmamasıdır. Bu sebeple toptan anahtar çeşitlerinden uygun olanları mutlaka evinizde ve işyerinizde bulundurmalısınız.

Özellikle doğalgaz sistem panolarının, su ve elektrik tesisatlarının, kombi ya da akla gelebilecek tüm elektronik aletlerin iç mekanizmasında bulunan vida ve bağlantıların takılıp sökülme işleminde anahtarlar olmazsa olmaz parçalardır.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken, kullanılacak alana uygun özelliklere sahip anahtarlar kullanmaktır. Her anahtar, her alanda beklenilen verimi sağlamamaktadır. Ayrıca olası iş kazalarının ve zaman kaybının önüne geçmek için de sağlıklı anahtar seçimi önemlidir. Bir anahtar modelinin bile birçok farklı çeşidi ve numarası mevcuttur. Aynı gruptan olup ebat ve numara olarak değişkenlik gösterebilen anahtarları kullanmadan önce doğru ürünü seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Cer-Pa Norm toptan anahtar çeşitlerini son derece kaliteli malzemeler kullanılarak üreten profesyonel bir firmadır. Her ortama kolaylıkla taşıyabileceğiniz, uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabileceğiniz toptan anahtar çeşitleri için web sitemizi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Başlıca tesisat ve tadilat alanlarında kullanılan anahtar çeşitlerini sizler için aşağıda detaylandırdık. Size en uygun olan anahtar modelini seçerek zamandan, nakitten kazanabilir bununla beraber iş gücünü minimuma indirebilirsiniz.

Kullanışlı Anahtar Çeşitleri 

Anahtar çeşitleri, kullanım alanına göre farklılık gösterebilen ve hayatı kolaylaştırmak üzerine tasarlanmış ürünlerdir. Buna en iyi örnek, Allen anahtarlardır. Esasında ismi Allen anahtar olan ancak zaman içerisinde telaffuzu değişip Alyan olarak bilinen, her biri farklı boyutlara sahip olan bu anahtarlar L biçimdedir ve altıgen yapıda ucu mevcuttur. Her alana uyumlu boyutlara sahip bu anahtar grubu, oldukça işlevsel bir anahtar çeşididir. Alyan başa sahip civatalar, imbus civata olarak da bilinir. Bahsi geçen bu cıvataların baş bölümünde, Alyan anahtarların tam oturmasını için altıgen şekilde yuvalar yer alır.

Nikel kaplamalı alyan anahtarlar da aynı amaç için kullanılan ürünlerdir. Nikel kaplama oluşu, gümüş ya da beyaz renkli olmasına sebep olur. Paslanmaz ve ısıya dayanıklı malzemeden üretilen Nikel kaplama alyan anahtarların, normal alyan anahtarlardan tek farkı rengidir. Görevi ve fonksiyonu farklılık göstermemektedir. Ayrıca T tipi alyan takımları da bu alyan grupları arasına dâhildir. 8’li grup halinde de satılan T tipi alyan modelleri, aynı işlev için kullanılmaktadır.

Bir diğer anahtar modeli Manşonlu boru anahtarıdır. Ağır işler için uygun materyaller kullanılarak tasarlanan boru anahtarı, sağlam tutuşlu ve güçlendirilmiş çene ile karbon çeliği kullanılarak tasarlanmıştır. Herhangi bir vidayı, ekipmanı sökmek ya da tam tersi sıkmak amacıyla kullanılan boru anahtarları, belirli bir güç uyguladıktan sonra aktif çalışmaya başlamaktadır. Manşonlu boru anahtarı, çene bölümü tırtırlı ve özellikle yuvarlak parçaları daha güzel kavrayacak şekilde üretilmiştir. Sap kısmında yer alan yüzük vida sistemi de, hareket ederek kavrama sağlaması için çene açıklığı sağlamaya yarar. Kavranması istenen kısım kalınlığına göre, boru anahtar açıklığı manuel olarak ayarlanır, parça arasına sıkıştırılır ve kavrama işlemi sağlanır.

Anahtar takımından en çok kullanılan, kurbağacık anahtarı olarak da bilinen İngiliz anahtarları her alanda kullanım sağlayabilen oldukça faydalı bir el aletidir. Genel olarak anahtarlar cıvata, somun ya da çivileri sökmek, gevşetmek ya da sıkmak için kullanılır. Ancak piyasa da birçok ebatta somun ve cıvata bulunduğu için, boyut olarak da bunlara uyumlu ağız genişliğine sahip anahtar kullanmak gerekir. Kurbağacık sayesinde, birden fazla anahtarı her an yanınızda bulundurmanıza gerek kalmaz.

Kurbağacık anahtarının ağız bölümü milimetrik şekilde bile ayarlanabilir olduğundan, standart anahtarların bile işe yaramadığı alanlarda iş görür. Örnek vermek gerekirse, paslanmış bir parçayı kavramada başarılı olan kurbağacık anahtar aşınmış veya deforme olmuş bir somunu çıkarma konusunda da başarılı olur. Üretim materyali dayanıklı metal, magnezyum ya da dayanıklı metal olduğundan paslanmaya karşı da dirençli ürünlerdir.

Anahtar Fiyatları

Anahtarlar hemen her gün mutlaka gereksinim duyulan, her evde ve iş yerinde bulundurulması gereken fonksiyonel el aletlerdir. Bu nedenle anahtar satın alırken ürünün materyali, üreten firmanın kalitesi çok önemlidir. Uygun fiyatlı diye satın alınan anahtarlar, kısa süre içinde paslanma, yamulma ya da kırılma yapabileceğinden en üst düzey kalite de el aleti üreten firmalara yönelmek gerekir.

 CER-PA-NORM deneyimi uzun yıllara dayanan, modern teknolojiden yararlanarak ürün tasarımı yapıp satışa sunan köklü bir firmadır. Yaklaşık 1986 yılından bu güne el aletleri ve daha bir çok alanda kendi bünyesinde üretim yapan CER-PA-NORM, sektörde 34. Yılını geride bırakırken kaliteyi en uygun fiyata satmayı hedeflemiştir. İlk günden beri, tasarımı ve üretimi tamamen firmamıza ait olan el aletlerinde en ufak bir detayı bile atlamadan, kaliteden ödün vermeden var olmaya devam ediyoruz. Deneyimli ve işinin ehli çalışma arkadaşlarımızla, itina ile hazırladığımız anahtar modellerimizin stoklarını da daime güçlü tutuyoruz. Web sitemizden verilen siparişleri, hızlı servis hizmetimiz ile müşterilerimize ulaştırarak, onların hayatını kolaylaştırırken geri de memnun müşteriler bırakmak çalışma prensibimiz. Ayrıca CER-PA-NORM dan satın aldığınız tüm el aletleri, anahtar çeşitleri 5 yıl firmamız garantisinde sizleri bekliyor.

Yaşamın içinde, bir gün bir yerlerde mutlaka ihtiyaç duyulan anahtar çeşitlerini, firmamızın geniş ürün yelpazesinde sahip web sitesine göz gezdirmeden satın almayın. Nitelikli ürünler CER-PA-NORM da sizleri bekliyor.