Altıgen, alyan ya da allen anahtarlar olarak bilinen altıgen anahtar türleri, günümüzde vida ve cıvata sökmek amacıyla kullanılan basit tesisat araç gereçlerinden biridir. Sert çelik parça olarak tek parça halinde kullanılan, altıgen bir çubuk olarak da nitelendirilebilir olan bu ürün vidanın yuvasına uygun bir şekilde oturtulmasıyla beraber kullanılmakta olup L şeklinde bükülmesiyle beraber pek çok çeşidi de bulunur.

allen anahtarlar

Evlerde, iş yerlerinde ya da benzer hobi atölyelerinde bulunan tesisat malzemeleri arasında olmazsa olmaz olarak nitelendirilen allen anahtar çeşitleri, birçok alyan seti içerisinde de yerini almaktadır. Kullanım alanlarına ve çeşitlerine göre de hem parça sayısı olarak hem de özellik olarak çeşitlilik göstermektedir. Çeşitli setler içerisinde hem boyut olarak hem de özellik bakımından kullanım çeşitliliğine göre değişen tesisatçılarla beraber birçok malzeme arasında da alyan seti, şarjlı matkap türleriyle beraber kullanımı yaygın şekilde tercih edilir.

Kendi içinde birçok boyutu bulunan allen anahtar çeşitleriyle beraber vidaları çok rahat şekilde döndürebilir, sıkabilir ya da gevşetebilirsiniz. Bununla birlikte geniş bir kullanım alanına uygun şekilde paslanmaz çelik ile üretilen bu ürünlerde, uzun ömürlü bir kullanım imkanını sizlere sunar.

Genellikle bazı vidaların doğru bir kullanımı olmaması durumlarında deforme ile birlikte sonuçlanması halinde, tornavida bile sökemeyecek haldekyen günümüzde bununla ilgili olarak türüne göre alyan ile sökebiliyorsunuz. Alyan anahtar bu aşamada cıvata ya da vidaların sökülmesini çok rahat şekilde yapmanıza imkan tanıyacak olan set halinde satılır. L biçiminde olup özel aparatıyla beraber döndürebilir ya da matkap kullanabilirsiniz.

Allen Anahtar Nasıl Kullanılır?

Alyan anahtarını kullanacağınız deforme olmuş vidalar, cıvatalar olduğu gibi herhangi bir deformeye uğramamış malzemelerle de kullanabilirsiniz. Matkap ucuna takılabilir boyutlarda olan türleri olduğu gibi, L formunda özel aparatlarla uyumlu şekilde kullanabilirsiniz.

Genellikle L formunda momentum sağlayacağınız şekle göre kullanabileceğiniz bu ürünlerde, çeşitli allen anahtar boyutları da vardır. Bu boyutları, az enerji harcayacağınız şekilde çevirme yönüne göre tercih eder ve kullanabilirsiniz.

Allen Anahtar Ne İşe Yarar?

Allen anahtar ya da alyan seti şeklinde satın alabileceğiniz bu anahtar çeşitleri, baş bölmesi cıvata içerisine oturduktan sonra altıgen alana yerleşmesiyle beraber çevirerek kullanabileceğiniz bir üründür. Doğru bir şekilde yuvasına yerleştirerek uygun şekilde döndürerek kullanabilirsiniz ve bu sayede cıvatalardan vidalara kadar pek çok sıkıştırdığınız gibi isterseniz çözmek için gevşetebilirsiniz.

Alyan anahtarlarının uzunluğu, kullandığınız alana göre yeterli gelmediğinde uzatabiliyorsunuz. Bunun için özel olarak üretilen çeşitli özel borular bulunur. Bu sayede daha az enerji harcar, çok daha pratik şekilde de çevirme işlemlerinizi uzatılmış boru halindeki biçimde yapabilirsiniz. 

Genellikle tamirhanelerde ya da dekorasyona dayalı mobilya ürünlerinin montajında sıkça kullanılan bir ürün olan alyan seti, marangoz ve oto sanayi alanında geniş bir kullanıma sahiptir. Vidaların ve cıvataların genellikle kısa süre içerisinde işlem görmesi amacıyla kullanımı yaygın olarak bilinir. Bununla beraber en doğru şekilde de malzeme türleri olarak dayanıklı metallerden üretilir. 

Pek çok vida türünü sökmek amacıyla günümüzde bu alyan setlerini kullanabilirsiniz. Atynı zamanda bahçe malzemeleriyle ilgili yapacağınız bir takım tamir onarım süreçlerinde de sizlere kolaylık sağlaması için kullanım alanları bulunur ve çok işe yaramaktadır. Herhangi bir şekilde deforme olması noktasında çıkartılamayan vidaların sökülmesini bu allen anahtarlarla yapabilirsiniz.

Vidayı sıkmak için saat yönüne, vidayı sökmek içinse saat yönü tersine döndürebilir ve bu işlemleri basit şekilde de yapabilirsiniz. İster çok parçalı set halinde satın alabilir isterseniz de tek bir tane allen anahtar alarak da kullanabilirsiniz. En uygun fiyatlarıyla beraber faydalanabilir ve isteklerinize uygun şekilde siz de bu ürünlerden faydalanmış olabilirsiniz.

Hem uzun ömürlü olması hem de dayanıklı olması için metal şekilde üretilen, tamirhane alanlarında pek yaygın şekilde kullanılan bu ürünler çok uygun fiyatlarda tercih edebileceğiniz niteliktedir.

Allen Anahtar Çeşitleri

İhtiyaçlarınıza uygun olarak seçebileceğiniz birçok allen anahtar setleri ve çeştileri bulunmaktadır. İlk olarak bu tamir anahtar setleri, boyutlarına göre ayrılmaktadır. Hem et kalınlığı olarak kullanım alanına göre hem de çeşitli ölçülerde uzunluk olarak birçok çeşide ayrılır.

Marangoz alanında kullanımı ile otomobil, sanayi alanında kullanımları bir olmadığında dolayı günümüz şartları içerisinde allen anahtar çeşitlerini tercih edebileceğiniz birbirinden farklı ürünlerrden birini seçebilirsiniz. Elbette tekli almak yerine et kalınlığına göre ve uzunluğuna göre de set halinde alabiliyorsunuz. Uzun ince allen anahtar seti alım noktasında metrik ölçülere göre seçimlerinizi yapabiliyor ve buna göre de istediğiniz ölçülerde, aradığınız şekilde anahtarlara sahip olabiliyorsunuz. 

Altıgen cıvatalar ile beraber kullanılan bu ürünler, uzun kol döndürülerek istediğiniz cıvatayı çıkarttığınız gibi sıkabilirsiniz. Bunun için de proje bazlı seçimler yapabilir, ev ya da iş yerinize uygun şekilde de allen anahtar kullanımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitleri de burada buna göre ayrılmaktadır. Cıvata çapı ne kadar genişse, buna göre seçimler yapabiliyor ve altıgen şekilli ucu ile beraber farklı ebatta ölçülere sahip anahtar arasında seçimlerinizi de isteğe bağlı şekilde seçebiliyorsunuz.

Genel olarak satın almadan önce set halinde satışı olduğunu görebileceğiniz bu ürünlerde, tekli olarak pek fazla satışı bulunmamaktadır. Sizlerde satın alırken proje bazlı ya da ev ihtiyaçlarınıza uygun olacak şekilde standart metrik boyutlarda üretimlerin dışında 2 mm, 2.5 mm, 3 mm şeklinde 10 mm çapına kadar büyüyen anahtarlardan yapılmış bir seti satın alabilir, kullanım ihtiyaçlarınızı karşılamasını sağlayabilirsiniz.

Allen anahtar üzerinde yer alan damgada, anahtarın çap bilgisi ve ölçüsü gövdedeki alanda yerini alır. Buna göre siz de tüm altıgen vidaların boylarına göre uygun bir seçim için set halinde de çeşitleri alabilirsiniz. Herhangi birisinin ölçüsü, ihtiyaç olması halinde de sizi zahmete sokmadan allen anahtar seti içerisinden ortancadan başlayarak hangisi uygunsa o setteki allen anahtarınızı da kullanabilirsiniz.

Altı köşeli alyan seti birçok ölçülerde ve kalınlıkta olduğu gibi 10'lu set halinde satılır. Kısa ve uzun haliyle beraber birbirinden farklı modellerini seçebilir, tercihlerinizi de buna göre yaparken ihtiyaç listenizi belirleyerek daha geniş bir set satın alacağınız gibi daha küçük bir şekilde ev tipi allen anahtar setinizi de satın alabilirsiniz.

Toptan Allen Anahtar Takımları

Allen anahtar çeşitlerine halk arasında altıgen anahtarlar denildiğinde rastlanır. Allen anahtarlar basit tadilat işlemlerinin olmazsa olmaz aletlerinden biridir. Allen anahtar takımları daha çok vida ve cıvata sökme alanında kullanılır. Bu anahtar takımları son derece işlevseldir ve toplu alımlarda çok uygun fiyatlara tekabül eder. Allen anahtar takımlarının hangi firmadan temin edildiği son derece önemli bir husustur. Çünkü bu aletler kaliteli olduğu sürece uzun ömürlü ve fonksiyonel olur. Dolayısıyla allen anahtar takımlarını güvenilir firmalarda temin etmek son derece isabetli bir karar olacaktır. 

Allen anahtar setlerinin içerisinde yer alan malzemelerin sayısı ve sahip olduğu özellikler kullanım amacı ve alanına göre çok çeşitli olarak karşımıza çıkar. Alyan seti, günümüzde en yaygın kombinasyonlarından biri olan şarjlı matkaplarla birlikte kullanılır. Özellikle tesisatçılar bu şekilde kullanarak hem iş yükünü hafifletirler hem de yapılan tadilattan yüksek oranda verim alırlar. Allen anahtar takımları hemen hemen bütün vidaları sökebilir, döndürebilir ve gevşetebilir. Allen anahtar setleri L şeklinde karşımıza çıkar ve kendisine özel tasarlanan aparatı sayesinde oldukça kolay bir şekilde döndürülebilir. 

Firmamız üzerinden allen anahtar takımlarımızı inceleyebilir ve kaliteli alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. Firmamız üzerinden toplu bir şekilde yapacağınız alışverişlerde birçok avantajdan yararlanma fırsatı elde edebilirsiniz. Birbirinden kaliteli allen anahtar takımlarının birçok çeşidini toplu bir şekilde temin edebilirsiniz. Böylelikle tadilat işlerinizde sizlere çok yardımcı olacak bu setlere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Allen Anahtarında Doğru Kullanım İçin Öneriler

Doğru bir allen anahtarı kullanımı için unutmamanız gereken şey, en zor anınızda bile ihtiyaçlarınızı çözümleyecek olmasıdır. Buna göre günümüz şartları içerisinde allen anahtarlarının sökülmedik vida bırakmayacağı gibi cıvatalarla ilgili olarak da özel olrak istediğiniz gibi bu aletleri kullanabilir ve deforme olan cıvata, vidalarınızı çok basit şekilde de sökebilirsiniz.

Özellikli olarak kullanım açısından aparatlarla üretilen, yardımcı ürünlerle beraber kullanabilir ve imbus cıvata ürünlerinin de hem takılması hem de sökülmesini alyan setlerle beraber yapabilirsiniz. Çok uygun çözümler için üretilen bu ürünler sayesinde ihtiyaçlarınıza yönelik şekilde dilediğiniz her zaman kullanabilirsiniz.

Vida üreticileri tarafından da çok büyük bir destekçi olarak geniş bir pazara yayılmış olan alyan set veya allen anahtar çeşitleriyle beraber pek çok açıdan çok amaca uygun şekilde kullanabiliyorsunuz. Her cıvata, alyan set kullanım noktasında düşünülerek tasarlanmış olup uzun süreli şekilde kullanım noktasında da tercihlerinizi buna göre yapabiliyorsunuz.

Direkt olarak kullanacağınız gibi matkapla beraber de kullanabilirsiniz. Zorlandığınız noktalarda, güçlü bir çevirici olacak şekilde bu altıgen köşeye sahip olan allen anahtarı matkap yanında da kullanabilmek mümkündür. Bu sayede istediğiniz vidanın ya da cıvatanın da çıkartılmasını basit şekilde sağlarsınız. En ufak süreçler içerisinde de bir tesisatçı talebiyle beraber yüksek bir meblağ ödemeden de kendi işinizi kendiniz çok basit bir şekilde görür, tesisatçı çağırmadan da tüm ev, iş yeri ya da benzer pek çok alana uygun olarak alyan setinizle istediğiniz işlerinizi de basitleştirmiş olursunuz.