Klemens tornavidaların ne olduğunu, ne işe yaradıklarını ve nerelerde kullanıldıklarını bilmek için ilk önce klemensin ne demek olduğunu öğrenmemiz lazım. Klemens elektrik işlerinde iki kabloyu birbirine güvenle bağlamaya yarayan ekipmanlardır. Klemens dizilerinin elektrik düzeneklerinde kullanılmaları zorunludur. Bu diziler sayesinde hatalı kablolamaların önüne geçilir.Eğer herhangi bir yerde hatalı kablolama yapılmışsa klemense bağlanmış kablolar sökülerek doğru olacak şekilde tekrar birleştirilir.

Klemens dizileri sayesinde iki kablonun birbirine bağlanması oldukça kolay ve kısa süreli bir işlemdir. Klemens ile kablo bağlama işinde başka herhangi bir birleştirme araç ve gerece ihtiyaç duyulmaz. Klemensler elektrik devrelerinin yapılarına, büyüklüklerine ve ihtiyaçlarına göre farklı farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Örneğin faz beslemelerin bağlantısı için kullanılan klemensler geçiş klemensidir ve genellikle gri renktedir. Nötr klemensler devre içindeki nötr yapıya sahip kabloları birleştirmek için kullanılan klemenslerdir ve mavi renkte üretilirler yada mavi renk ile gösterilir.

Topraklamada kullanılacak kabloların bağlantısında kullanılan klemensler topraklama klemensleridir. Topraklama barasının kullanılmadığı durumlarda topraklama çıkışları bu topraklama klemenslerine bağlanır. Klemens türlerinden bir diğeri de kesme ve ayırma klemensleridir. Bu klemensler sayesinde kabloları yerinden sökmeye gerek kalmadan ayırma işlemi gerçekleştirilir. Verdiğimiz bu klemens örnekler, toplam klemens örneklerinden sadece birkaç tanesidir.

Klemens seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kablo kesitleridir. Kablo uçlarının halk arasında kablo yuvası olarak da bilinen klemenslere tam olarak girmesi gerekmektedir. Klemense tam olarak yerleşip sıkıştırılmamış ya da olması gerekenden daha fazla sıkıştırılmış olan bir kablo yüzünden devre içinde ark hatasına neden olabilir. Klemenslerin kullanımı ile ilgili önemli hususlardan bir tanesi de kablonun yüksüklü mü yoksa yüksüksüz mü olduğudur. Bu iki çeşit kablo klemens boyutunu etkilemektedir.

Klemens Tornavida Nedir?

Klemens tornavidalar, elektrik kablolarının düzenli ve güvenli bir şekilde birbirlerine bağlanmasını sağlayan klemens sarf malzemesi için kullanılan el aletidir. Klemens tornavidaların çalışma mantığı diğer tornavidaların çalışma mantığı ile aynıdır. Amaç, gerektiği durumlarda herhangi bir ekipmanın  sıkıştırma yada gevşetme işini yapmaktır. Bu bağlamda klemens tornavidalar klemens sarf malzemesi için en çok kullanılan aletlerden bir tanesidir.

Klemensler için birçok türleri vardır demiştik. Klemenslerdeki bu çeşitlilik onlar kadar olamasa da klemens tornavidalarda da vardır. Klemens tornavidalar tıpkı sıradan tornavidalar gibi düz, yıldız ve torklu gibi çeşitlere sahiptir.

Klemens tornavidaların çeşitleri çok olduğu için set halinde alınmaları hem ekonomik yönden hem de kullanışlılık açısından oldukça önemlidir. Klemens seti satın alırken ilk olarak tercihlerinizi ve ihtiyaçlarınızı tam olarak bilmeniz gerekir. Eğer klemens tornavidaları takım halinde almayı düşünüyorsanız. Satıcıdan ürünü ilk önce göstermesini istemelisiniz.Böylece ürünü satın aldıktan sonra herhangi bir sürprizle karşılaşmazsınız.

Klemens tornavida ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bunun yanında x-plus bükülebilir bits tutucu tornavidalar hakkında bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.