Metal Silikon Tabancası

 

Özellikler: Elektrostatik toz boyalı gövde, ergonomik tasarım.

 

KOD NO
2009 49 3500 350 mm 40 400 gr 

Silikon, teknolojinin gelişmesi ile özellikle inşaat sektöründe yapı elemanlarını birleştirmek ve su toz gibi sızıntıları engellemek için kullanılan yapışkan bir malzemedir. Silikon sayesinde birçok yapıştırma ve tadilat işlemleri zahmetsizce gerçekleştirilir. Tamamen hazır bir şekilde kullanılabilecek halde olan silikonlar tamamen fabrika üretimi ürünlerdir.

Silikon ve Silikon Tabancası Çeşitleri

Silikonlar zahmetsiz ve sorunsuz bir yapıştırma ve dolgu işlemi sundukları için yaygın bir şekilde kullanılırlar. Silikonlar, piyasada hem sıcak silikon hem de soğuk silikon olmak üzere iki farklı ana çeşitte bulunurlar. Her iki silikon türünün de daha sağlıklı ve etkili uygulanabilmesi için tabancalar vardır.

Sıcak silikonlar ince ve kalın olmak üzere yaklaşık 30-40 cm uzunluğundaki silikon çubuklardır. Bu silikonların tabancası elektriklidir. Tabancanın rezistansı elektrik sayesinde ısıtılır ve yuvaya yerleştirilen çubuk, tetik yardımıyla rezistansın yuvasına doğru itilir burada eriyen silikon işlem yapılacak yüzeye doğru damlatılır. Piyasada ince ve kalın olmak üzere iki çeşit sıcak silikon çubuğu bulunduğu için iki farklı ebatta silikon tabancası bulunmaktadır. Hem ince hem de kalın sıcak silikon tabancalarının çalışma prensipleri aynıdır.

Sıcak silikon tabancaları sayesinde silikon çubuklar kolay bir şekilde eritilerek yüzeye uygulandıklarından yapıştırmak için başka herhangi bir malzeme ya da alete ihtiyaç yoktur.

Sıcak silikonlar genellikle küçük parçaları bir araya getirmek için kullanılırlar. Özellikle hobi amaçlı işlemlerde sıcak silikon ve sıcak silikon tabancası yaygın bir şekilde kullanılır.

Silikonların ikinci türü ise soğuk silikonlardır. Soğuk silikonlar sıcak silikonlara oranla daha fazla sektörel işlemlerde kullanılırlar. Başta inşaat sektörü olmak üzere soğuk silikonlar birçok alanda tercih edilirler. 

Soğuk silikonlar genelde yaklaşık 30-40 cm’lik silindir şekilli sert plastik ambalajlarda hava almadan muhafaza edilir ve satılırlar. Soğuk silikon bu ambalajın içinden küçük bir delikten çıkarak hava ile temas eder. Soğuk silikon ambalajının yanında ayrıca pipete benzeyen bir uygulama hortumu da bulunur. Bu hortum sayesinde silikon uygulanmak istenen yüzeye daha kolay bir şekilde sürülür. Gerekli olduğu durumlarda bu aparata ihtiyaç duyulabilir.

Soğuk silikonun içinde bulunduğu silindir şekli sert ambalajından çıkması için ambalaj içine bir basınç uygulanması gerekir. Bu basınç el ile de oluşturulabilecek bir basınçtır ancak bu basınç oluşturulurken silikonun uygulanacağı bölge isabet ettirilemeyebilir. Çünkü basınç uygularken kişi dikkatini tamamen ambalajdan silikonun çıkmasına vermiş olabilir bu da sağlıklı bir yapıştırma işleminin gerçekleşmesini engelleyebilir. Bu durumda en büyük yardımcı soğuk silikon tabancasıdır.

Halk arasında “Mastik” ya da “Mastik silikon” olarak bilinen soğuk silikonların ambalajı içinden çıkarılmasını sağlamak metal silikon tabancasıyla çok kolaydır.

Metal Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır?

Metal silikon tabancası soğuk silikonların ambalajından kolay çıkarılması için kullanılan ve basit bir çalışma mekaniğine sahip alettir. Metal silikon tabancasını kullanmak için ilk önce mekanizma içindeki basınç yayının yukarı doğru çıkarılması gerekir. Böylelikle tabancanın namlusu diyebileceğimiz alanda bir boşluk oluşur. Bu boşluğa soğuk silikon tabancasının kutusu uç kısmı açık tarafına, arka kısmının ise tetiğin olduğu bölüme yerleştirilir ve tetik ile kutuya basınç uygulanarak silikonun çıkması sağlanır.