Yıldız alyan tornavidalar son yıllarda birbirinden farklı sektörlerde kullanılan montaj ekipmanlarından bir tanesidir. Alyanların son yıllarda çok kullanılmasının sebebi ise gelişen teknoloji ile birçok üründe montaj işlemlerininin gelişmesidir. Diğer vidalara oranla alyan vidalar montaj edildikleri yüzeyde daha estetik bir görünüm sağlarlar. Örnek vermek gerekirse ahşap bir masanın montaj noktalarında genelde alyan vidalar kullanılır. Masa üzerinde herhangi bir gözü tırmalayıcı etkisi olmayan bu vidalar plastik kapaklarla da kapatılarak vidalama alanı tamamen estetik bir görünüm kazanmış olur.

Yıldız alyan tornavidalar klasik vidalama işlemlerinden daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. Böyle olmasının en büyük sebebi ise uyumlu oldukları alyan vidaların farklı farklı sektörlerde kullanılmasıdır. Yıldız alyan vidalarının kullanımının geniş olmasının bir diğer sebebi ise plastik vidalamada da kullanılabilir olmasıdır. Taşıma yükü hafif olan eşyalarda metal vidalardan ziyade plastik alyan vidalar kullanılır. Plastik alyan vidaların kullanıldıkları alanlara örnek vermek gerekirse masaüstü bilgisayar kasaları, küçük kitaplık rafları iyi birer örnektir diyebiliriz.

Yıldız Alyan Tornavida Kullanım Alanları

Yıldız alyan tornavidaların kullanım alanları alyan vidaların kullanım alanlarına bağlı bir durumdur. Alyan vidaların kullanıldıkları her yerde yıldız alyan tornavida çeşitlerini kullanmak gerekliliktir. Dolayısıyla yıldız alyan vidaların kullanım alanlarından bahsederken doğal olarak da yıldız alyan tornavida takımlarının kullanım alanlarından bahsetmiş olacağız.

Yıldız alyan vidalar hem metal hem de plastik olmak üzere malzeme çeşitliliğine göre iki çeşittir. Yıldız alyan tornavidalar ise hem plastik vidalarda hem de metal vidalarda rahatlıkla kullanılabilirler. Burada önemli olan şey sadece vidanın çapına uygun bir yıldız alyan tornavida kullanmaktır.

Yıldız alyan tornavidaların en çok kullanıldıkları alanlardan bir tanesi otomobil tamir servisleridir. Binlerce parçadan oluşan araçların birçok yerinde yıldız alyan vidalar kullanılmaktadır. Bu alanlarda meydana gelen herhangi bir arıza ya da parça değişiminde parçaların değişmesi gerekmektedir. Yıldız alyan vidaların söküm ve takım işlemleri klasik tornavidalarla değil yıldız alyan tornavidalarla mümkündür. Yıldız alyan tornavidalar hem sökme hem de montaj işlemlerinde L şekli sayesinde büyük kolaylık sağlar. Küçük ve dar alanlarda işlem yapmayı sağlayan en büyük özelliği L şeklinde oluşudur. Bu şekli sayesinde tornavidayı çevirmek oldukça kolay bir işlemdir.

Araç tamir servilerinin yanı sıra yıldız alyan tornavidaların yaygın birşekilde kullanıldıkları alanlardan bir tanesi de mobilya sektörüdür. Ürün çeşitliliğinin tamamen insanın hayal gücüyle sınırlı olan bu sektördeki ürünlerin birçoğunda montaj sistemleri son yıllarda büyük bir ilerleme ve değişiklik göstermiştir. Bu değişiklik ve ilerlemenin en büyük sonuçlarından bir tanesi de alyanlardır. Özellikle dolap, bebek beşiği, kitaplık ve koltuk gibi mobilya ürünlerinin montajı için en çok tercih edilen montaj elemanı alyanlardır.

Alyanların montaj kolaylığı sağladıkları alanlardan biri de PVC sektörüdür. Alyanları PVC kapı ve pencerelerde sıkça görebilirsiniz. PVC elemanlarının parçalarının bir araya getirilmesinde alyanlar kullanılır.

Yıldız alyan tornavidalar büyük ve orta büyüklükte olabildikleri gibi çok küçük alyan tornavida takımları da vardır. Bu çok küçük alyan tornavida takımlarını en çok kullanan sektörlerden bir tanesi saat tamircileridir. Klasik bir tornavida ile sökme ve takma işlemi çok zor olan saatlerdeki alyanlar için yıldız alyan tornavidalar kullanılır. Saatlerin hem dış kapaklarında hemde iç aksamlarında çok küçük çaplı alyanlar kullanılır.

Küçük çaplara sahip alyan takımları optik sektöründe de kullanılmaktadır. Gözlüklerin hareket eden bölgelerindeki vidalar ve gözlük camını tutan kısmındaki vidalar genellikle alyan çeşittir.

Zaman içinde gevşemez ve eskimez özelliği sayesinde alyanlar beyaz eşya sektöründe de kullanılmaktadır. Özellikle eşyaların kasasını oluşturan parçaların bir bütün olarak eşyaya monte edilmesinde alyanlar kullanılır. Örneğin bir buzdolabının arka kapağının montajlanması alyan vidalarla yapılmış olabilir.

Yıldız Alyan Tornavida Seçimi

Yıldız alyan tornavida seçimininde dikkat edilmesi gereken en önemli şey montaj yada sökme yapacağınız vidaların çapını bilmektir. Yıldız alyan tornavidalar genel olarak takım halinde satılan el aletleridir. Bu takımlarda farklı çaplardaki vidaları gevşetme ve sıkıştırma işlemleri için farklı numaralarda alyan tornavidalar bulunur. Burada önemli olan sizin ihtiyaç duyduğunuz çapın o takımın içinde olup olmadığını bilmektir.

Her alışverişte olduğu gibi yıldız alyan tornavida alımında da fiyat konusu seçim için önemli bir konudur. Aynı marka aynı model bir ürünü günümüz şartlarında farklı fiyatlarda bulabiliriz. Bu durum hem internetin alışveriş için yaygın bir şekilde kullanılmasıyla ve satıcıların maliyetleri ile ilgili bir durumdur diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse satıcılar bir ürünü yüksek adette satın almışsa üretici firma belli bir oranda indirim sağlamış olabilir. Böylece bu satıcı aynı ürünü daha az adette alan bir başka satıcıya oranla ürünü daha ucuza elde etmiş olur. Satış fiyatı olarak da diğer satıcıdan daha rekabetçi bir fiyat belirlemiş olabilir. Böylelikle ürünün son alıcısı bu satıcıyı bulduğu takdirde daha ucuza ürün satın almış olur.

Ayrıca konumuza ek olarak yıldız uçlu z tornavidalar ,  mat krom kaplama , siyahlatılmış, manyetik verilmiş yıldız uçlardan oluşmaktadır ve bu konu ile alakalı ilgili sayfamıza ulaşabilirsiniz.