Çeşitli tamirat işlerinde en çok kullanılan el aletlerinden biri de alyan modelleridir. Alyan, okunuşu allen anahtarlar kelimesinden gelmekte olan hobi alanlarından tutun da evlerde, iş yerlerinde, büro veya tesisat işlerinin olduğu her yerde çok rahat bir şekilde tercih edeceğiniz setler olarak bilinir. Parçalarının sayısına göre, paket içerisinde bulunan adetlere göre pek çok işlevsel kullanımı da bu alyan setlerinde bulunmaktadır.

Günümüzde herhangi bir matkap kullanımına gerek duymadan çok kolay şekilde montaj edebileceğiniz eşyalardan tutun da farklı boyutlarıyla beraber birçok alanda da kullanım sağlayabilirsiniz. Alyan seti şarjlı matkap uçlarına da geçirilebilir fonksiyonuyla beraber birbirinden farklı türlerinde de tercih edilmektedir. Bununla beraber tesisat süreçlerinde, herhangi bir mobilya kurulumunda ya da vida sökme, takma gibi durumlarda da rahatlıka vidaların döndürülmesi için kullanabilirsiniz.

Alyan Vidası Nasıl Açılır? 

Her boyutta vidaları çok rahat bir şekilde döndürmek için kullanacağınız el aleti alyan setindeki alyanlar olacaktır. Alyan setlerinin içerisinde pek çok farklı boyut bulunmaktadır. Bu boyutlar sayesinde de paslanmaz çelikten üretilerek en iyi şekilde kullanabilir ve tercihlerinizi de buna göre yapabilirsiniz. Paslanmaz çelik türlerinden üretildiği için alyan modellerinde de uzun ömürlü bir kullanım sağlanarak vidaların en iyi şekilde kullanımını amaçlayabilirsiniz. 

Alyanların en çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri de deforme olacak olan vidaların herhangi bir deformeye mahal verilmemesi için herhangi bir tornavida yerine alyanlar kullanılarak sökülmesi sağlandığında vida ile kullanımını çok rahat şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda da alyan setlerinin geniş bir kullanımı da mümkündür. Kullanımı paslanmaz çelikten yapılmasıyla beraber malzemelerin vidaya göre kullanım alanı da çok rahat şekilde tercih edilir.

Alyan Seti Kullanım Alanları

Birbirinden farklı pek çok alanlarda alyan setlerinin kullanımı söz konusudur. Günümüz şartlarında matkapların uçlarında kullanabilir, altıgen şekilde de üretilen alyan setlerinin içerisinde L biçiminde olan alyanları da manuel olarak kullanabilirsiniz. Döndürmesi için çok rahat şekilde aparat takılarak tercih edeceğiniz gibi isterseniz matkap ile birlikte de seçimlerinizi yapabilirsiniz. 

Çeşit olarak alyanlar genelde anahtar modeli olarak bilinir ve tercih edilirler. Günümüzde de alyan seti tercih edeceğiniz ürünler, dekorasyon ve mobilya malzemelerinin demonte edilmesinden montaj edilmesine kadar pek çok alanda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bunun dışında motorlu taşıtların çoğunda, marangoz süreçlerinde de genelde alyan setlerinin kullanıldığı görülmektedir. 

Benzer şekilde cıvata ve vidaların da sökülmesi konusunda doğrudan kullanılır. Genellikle alyan setlerinin kullanımı mobilyalarda geçerli olup ihtiyaçlara uygun şekilde her vidanın sökülmesi, mümkün şartlarda bahçe alanlarında, onarım işlemlerinde de yaygındır. Bunlarla beraber çözümsüz ve zorlayıcı vida durumlarında da doğrudan tercih edeceğiniz şey alyan seti olacaktır. Pek çok alanda kullanımı mümkün olduğu gibi vidaların takılması için alyanların saat yönüne çevrilmesiyle birlikte mümkün olacaktır. Benzer şekilde vida sökmek istediğinizde de sat yönü tersiyle çevirdiğinizde vida sökülür olacaktır. Bu konuda usta bir malzeme ihtiyacınız varsa set halinde alabilir ve tüm boyutlarıyla beraber ne zaman hangi ölçü ihtiyacınızı göreceğini bilmediğiniz için sette tüm alyanların olmasını da sağlamış olursunuz. 

Uzun ömürlü kullanıma uygun olan ve bu sayede de her zaman tamir alanlarında, hobi atölyelerinde geniş bir kullanımı bulunan bu ürünler bir matkap ucuna takılarak da tercih edilir. Günümüzde bu alanda iyi bir ustaysanız eğer alıp kullanım için tercihlerinizi de çok geniş bir çerçevede sağlarsınız.

Alyan Seti Avantajları

Eğer evinize, iş yerinize ya da farklı bir kullanım alanına uygun şekilde montaj, demontaj süreçleriniz çok fazla oluyorsa bu konuda alyan setine ihtiyacınız var demektir. Vidalarınızın hem takmak hem de sökmek için kullanımlarını en iyi şekilde sağlar, cıvatalarınız özel aletlerle beraber takımını da çok uygun şekilde yapabilirsiniz. Malzemelere herhangi bir şekilde deformasyon sağlamadan çok uygun şekilde montaj işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Özel tasarımlarla üretilen pek çok vidalarda ölçülerine uygun biçimde küçüklü büyüklü tercihlerde bulunabilirsiniz. Imbus cıvatalarda genelde takma ve sökme işlemleri yapmak için genellikle alyan setine ihtiyacınız var demektir. Çok amaçlı kullanım için tercih edilebilri, alyan setine uygun şekilde de seçenekler arasında tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Alyan set kullanımında özenli bir kullanım için her cıvataya göre kullanım sağlamak amacıyla üretim gerçekleştirilmiştir. Bu sayede hem uzun vadede kullanım hem de set halinde kulanım için isteklerinize uygun şekilde geniş bir tercihte de bulunabiliyorsunuz. Alyan seti avantajlarının iş yerlerinde, evinizde herhangi bir eşyanın demonte edilmesi veya monte edilmesinde çok ihtiyacınız olacağı bir anda işinize yaramasıyla fark edeceğiniz bir durum olacağını unutmayın.

Eğer matkap varsa yanında olması gerek ürünlerden biri de alyan setleri olacaktır. Cer-Pa Norm ile birlikte en iyi üretimlerin yapıldığı ve paslanmaz üretimlerle beraber siz de istediğiniz her zaman bu ürünlerle birlikte alyan setinden yararlanabilirsiniz. En ufak işlerinizde bile işinize yarayacak şekilde evinizde, aracınızda ya da iş yerinizde çok rahat şekilde bu alyan setlerini bulundurabilirsiniz.

Ayrıca allen anahtar takımları hakkında bilgi almak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.