Birçok büyüklüğe sahip somun ve cıvataları pratik bir biçimde sökmek veya takmak adına kullanılan işlevli araçlardan biri olan lokma takımı, yaygın şekilde tercih edilen yardım el aletidir. Lokma kolu ve bağlantısı parçalarıyla birlikte birbirinden farklı uzunluklarda kollara sahip bu el aleti, takım haliyle satışı bulunur. Yeri geldiğinde hafif yeri geldiğinde en ağır el işlerinin tamamında karmaşık bir yapıdayken bile birçok çalışma için lokma anahtar takımı ihtiyaçlarınızı karşılar niteliktedir.

lokma takım anahtarı

Tek başına kullanılmayan bu el aletinin isminin gelmesi de bu şekildedir. Birbirinden farklı boylara sahip kolu sayesinde lokma kolu olarak adlandırılır. Tek başına kullanılmadığı için de lokma takım adını almıştır. Çeşitli basit veya karmaşık iş alanlarının tamamında lokma takımı çok yoğun rağbet görmekte, kullanılmaktadır. 

Lokma seti içinde bulunan lokma parçalar, özel somun tipleriyle beraber çalışılmadığı müddetçe her zaman tüm projelerdeki somunlara uyum sağlanarak kullanılıyor. Bu sayede standart ölçü birimi ile üretildiği için hem anahtar hem de somunlar için uyum gösteriyor. Böylelikle lokma anahtar ile çalıştığınızda yuva boyutunu çok hızlı şekilde bulabiliyorsunuz.

Lokma takımlarını kullanırken önemli bir şekilde dikkat etmeniz gereken kural, doğru boyutta somun veya cıvata ucunu bulmanız gerektiğidir. Eğer herhangi bir şekilde yanlış ölçüde lokma takımı kullanırsanız, aşırı tork ile vereceğiniz zarar sebebiyle bir anda bağlantı ekipmanını bozabilirsiniz. Bu ve benzer şekilde sorunlara dikkat etmelisiniz. Uzatma aparatı da kaldıraç gücü gördüğü gibi cıvata ve somun gevşetmelerde, sıkmalarda çokça tercih ederek güçlü bir tork elde edebilirsiniz.

Lokma Takımı Nasıl Kullanılır?

Kullanım açısından kolaylık sağlayan cırcır kolu, lokma kolunun sıkma veya sökme işlemlerinde iki taraflı da çalışan mekanizması olur. Bu sayede herhangi bir değişimde, çıkartma veya takma işlemlerinde bu lokma takımının cırcır kolu en büyük işlevi görür. Ayrıca değişim işlemlerinde de düğme veya iki tarafta da çalışması bulunan lokma takma karesiyle tüm üzerindeki değişim işlemleri bu lokma takımında yapılır. 

Lokma seti üzerinde bulunan uzatma kolu ise, ayriyeten çok ince işlerde, bazı kola ek ilave gerektiğinde kullanılır. Cıvata ve somunları sökerken daha uzun bir kol gerektiğinde, bu uzatma kolu ilave etmek, ulaşılması gerek alanlar için kullanılır. İyi bir lokma anahtar takımı sahibi olmanız için, lokma setini veya takımını, bir arada almanız en doğru yollardan biri olacaktır. İstek veya taleplerinize uygun şekilde dilerseniz parça parça haliyle de satın alım yapabilirsiniz.

Lokma Takım Ne İşe Yarar?

Çift yönlü kullanım gibi avantajlarıyla bilinen lokma takımı, cıvata veya somunlarla çalışma anında sizlere büyük kolaylık sağlar. Çünkü lokma anahtarı kilitleme mekanizması gibi özelliği bulunuyor. Bu da tüm işlerinizin ve projelerinizdeki zorluklarla baş etmenizi çok daha hızlı, kolay şekilde tamamlamanızda yardımcı oluyor.

Birçok anahtar takımı bulunsa da tek çatı altında her şeyin bulunduğu ve kullanıma hazır olduğu bir ürün olarak bilinir. Standart haliyle birlikte 12’li ağzıyla birlikte lokma anahtarları isterseniz 6’lı köşe olarak da bulabilirsiniz. Köşe metrik ve SAE ölçülerinde standart olarak imalatı yapılan bu ürünler, en çok lokma takımını bulacağınız takımdır.

İster cıvata isterseniz de somun takarak, tüm projelerinizde işlerinizin çok daha kolay, hızlı ve pratik şekilde olmasını sağlayabiliyorsunuz. Ağzına takacağınız cıvata veya somun ile birlikte sorunlarınızla baş etmek için en pratik çantanız olacaktır. Alet – edevat çantası içerisinde anahtar takımı olarak bu lokma anahtar takım çantalarıyla beraber tüm işlemlerinizi yapmak, pratik bir şekilde çözüm bulmak da artık kolaylaşıyor demektir.

Birbirinden çeşitli amaçlarla kullanılan lokma anahtar takımı, içerdiği ürün gruplarıyla beraber geniş bir şekilde çeşitli sektörlerde kullanılır. Otomotiv sektörü, ilk akla gelen sektörlerden biridir. El aletleriyle ilgili olarak kalabalığın ortadan kaldırılması, karmaşıklığın yok olmasını sağlayan bu lokma takımları, çalışmaların daha da hızlı ve pratik şekilde tamamlanmasında öncüdür. 

Bu sayede tek bir takım içerisinden pek çok şeyin yapılabileceği şekilde profesyonel bir lokma takımı çıkması, ihtiyaçların da dağınık bir ortamda değil çok daha basit ve pratik şekilde tamamlanmasında öncüdür. Çok daha pratik ve seri bir çalışma sergilemek adına sık sık lokma anahtarına başvurmak, en iyi şekilde tercih edeceğiniz takımınız olurken 6 – 12’li köşeli, kare veya yıldız cıvataları sıkıştırma – gevşetme amaçlarıyla kullanabilirsiniz.

Tek bir takım içerisinde her şeyi yapabilir olacaksınız. Tek bir takım ile birlikte metrik ya da inç ölçüsü gibi çeşitli ölçü birimleriyle istediğiniz gibi cıvataların açılabilir olmasını sağlar, böylelikle kol uzatma ya da değiştirme gibi imkanlarınızda bu alet çantası niteliği taşıyan, tek takım olarak bulunduracağınız lokma seti ile birlikte mümkün olacaktır. Kullanım alanına göre birbirinden farklı çeşitli gereçlerle birçok özelliğine sahiptir.

Özetle lokma anahtar serileri ile birlikte otomotiv sektörü başta olmak üzere birbirinden farklı alanlarda en iyi şekilde cıvataları gevşetme ve sıkıştırma niteliği taşıyacak işlemlerin tamamını yapabilirsiniz. Kolaylıkla bu ürünlerin tamamını da satın almanız için Cerpa Norm markasını tercih edebilirsiniz.

Lokma Takımında Neler Var?

Cerpa Norm lokma anahtar serisi içerisinde çok amaçlar için kullanılabilir birçok aparat mevcuttur. Bu sayede pratik ve avantajlı bir kullanım ortamını da sizlere sağlamaktadır. Bununla beraber kendisine has çantası sayesinde, tüm anahtar serini toplayıp dilediğiniz her yerde kullanıma hazır şekilde de toplayıp götürebilirsiniz. Çantada bulunan tornavida, yine çantada yer alan diğer uçlarla birlikte uyumlu olduğu gibi çok pratik bir biçimde de kullanım ortamını sizlere sunar.

Birçok alanda kullanacağınız lokma anahtarı ile birlikte yer kaplamama gibi özelliği sayesinde orijinal bir tasarımda birçok şeyi yapabilirsiniz. Uçları genelde paslanmaması adına krom çelik alaşımdan yapılır. Bu özelliği, korozyona karşı önleyici bir katkı sağlamasıyla bilinir. Bu lokma seti içinde vidalama ucu, lokma soketi ve uzatma barı gibi ürünler bulunur. Bu sayede yardımcı ürünleri beraberinde bulabilir ve en iyi şekilde kullanım ortamını da yakalamış olabilirsiniz.

Lokma Anahtar Takımı Fiyatları

Lokma anahtar takım çantası, kendisine ait plastik çantasıyla beraber farklı ölçülerdeki somunları çevirmek ve kullanışlı mekanik avantajı ile tercih edilen el aletlerinden biridir. Lokma kolu, içindeki lokma parçalarını kullanmak için tasarlanmıştır. Takım halinde de satışı bulunur. Lokma anahtar takım fiyatları fiyat – performans olarak en iyi alet çantalarınızdan biri olacaktır.

Farklı lokma gibi uçlarıyla beraber sap ve dayanıklı uçları sayesinde uzun yıllar çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Parça sayısı ve markasına uygun biçimde fiyatlandırmalarda da değişkenlik göstermektedir.

Birçok sayıda lokma takım serisi bulunur ve aralarında bütçenize uygun anahtar takımını seçip içerisinde geniş ölçülerde yer alan lokma uçlarına göre tercihlerinizi yapabilirsiniz. Lokma takımı fiyatları hakkında net bilgiler almak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.